Gelin Çiçeği Yapımı Nasıl Olur
Uncategorized

Gelin Çiçeği Yapımı Nasıl Olur?

Gelin çiçeği; düğünlerde gelinin elinde duran gelinlik model ve desenine uygun şekilde yapılmış düğün salona girince arkasını dönerek fırlattığı düğün çiçeğidir.

Gelin çiçeği günümüzde hazır olarak alınsa da evde gelinin kendi isteği doğrultusunda da yapılabildiği göz ardı edilmemelidir. Gelin çiçeğini kendisi yapan gelinler hem kendi zevk ve becerilerinin izlerini düğününe yansıtmış olurlar hem de daha ekonomik bir gelin çiçeğine sahip olurlar.

Gelin Çiçeği Nasıl Yapılır?

Gelin çiçeği yapımı sanıldığı kadar zor bir uğraş değildir. Mantığı anlaşıldığı sürece oldukça fazla basit ve aynı zamanda da birkaç saatte yapılabilen bir düğün aksesuarı olmaktadır. Gelin çiçeği yapımında ilk aşama öncelikle gelin çiçeğinin hangi kumaştan olacağına karar verilmesidir. Saten parlak kumaşlardan, keçeden ve evadan gelin çiçeği yapılabilmektedir. Kumaş seçimi yapıldıktan sonra kumaşlar gül yaprakları şeklinde kesilerek bir kaleme dolanır. Ardından da kalem rulonun içinden çıkarılır. Rulo üstten el yardımıyla açılır. Böylece yuvarlak bir gül görünümü kazanılır. Son olarak da sapları yerleştirildikten sonra süsleme yapılmak isteniyorsa yapılır.

Gelin çiçeği yapımında süsleme işlemi bittikten sonra her çiçek dalı bir elde toplanır ve kumaşlar yardımıyla sapları saklanır. En üst bölgesinden de bir kurdele yardımıyla sabitlendikten sonra gelin çiçeği yapımının sonucuna ulaşılmış olur. Gelin çiçeği yapımı bu kadar kolay, ekonomik ve aynı zamanda da uğraş gerektirmeyen bir iştir. Aynı zamanda da gelin kendi düşüncesindeki düğün hayaline kavuşur.