gelin el çiçeği
Uncategorized

Gelin El Çiçeği

Gelin el çiçeği düğünün vazgeçilmez adeti gelinliğin tamamlayıcı aksesuarıdır. Gelin el çiçeği gelinliğe ve gelinliğin deseniyle uyumlu düğün konseptinin tamamlayıcısı olarak kullanılır.

Bu kullanış amacının yanı sıra aynı zamanda da ülkemizdeki adetlere göre gelin el çiçeğini havaya atar ve hangi davetli tutarsa onun kısmeti açılır. Bu yüzden gelin el çiçeği olmayan bir düğün ülkemizde gözlenmektedir.

Gelin el çiçeği tek renk ve tek tür çiçekten oluşabildiği gibi renkli renkli ve model model de olabilmektedir. Bu seçim gelinliğin modeline ve gelinin isteğine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Gelin el çiçeklerinde en fazla kullanılan renk şüphesiz ki beyaz olmaktadır. Buna rağmen günümüzde değişen moda düğün konseptleri gelinlik renklerini de değiştirdiğinden dolayı gelin el çiçekleri de renklenebilmektedir. Bu renkler arasında da; pudra, pembe, mavi, sarı gibi açık renkler yer almaktadır.

Gelin el çiçeklerinde çiçek renk ve çeşitliliğine dikkat edildiği kadar gelin el çiçeğinin duvağına ve kurdelesine de özen gösterilir. Gelinlik uzunsa çiçeğin kurdelesi de uzun tutulur. Gelinlikte danteller varsa bu işlemeler gelin el çiçeğine de eklenir.